Jak wybrać odpowiedni domowy sprzęt audio?

Jak wybrać odpowiedni domowy sprzęt audio?

Istnieje wiele dostępnych opcji w zależności od tego, czy chcesz uaktualnić lub kupić nowy zestaw stereo do swojego domu.

Soundbar

Ten moduł ma podłużny kształt z głośnikami w środku. Wzmacnia on dźwięk Twojego telewizora. Powinien być umieszczony na półce pod telewizorem lub powieszony na ścianie, jeśli to możliwe. Jest bardzo łatwy w konfiguracji. Wystarczy podłączyć urządzenie do odbiornika za pomocą kabla HDMI, lub bezprzewodowo przez WiFi lub Bluetooth. Może być również używany z innymi urządzeniami, takimi jak smartfon, tablet czy komputer.

Soundbary mogą mieć od 2 do 12 głośników, które odtwarzają dźwięk przestrzenny. Zazwyczaj są one kompatybilne ze standardami 2.0 lub 2.1, ale można też znaleźć modele z systemami 3.1, 5.1.1 lub 7.1.

Jaki sprzęt audio do domu wybrać spośród sounbarów? Najtańsze urządzenia będą pracować w systemie 2-głośnikowym, bez subwoofera. Typ 5.1 pozwoli uzyskać bogaty, pełny dźwięk, natomiast model 5.1 jest droższy. Choć większość modeli ma takie same parametry techniczne, warto sprawdzić, czy konkretne dekodery dźwięku są kompatybilne z posiadanym produktem i czy mają wbudowane korektory.

Dolby Digital i Digital Theatre Systems to najpopularniejsze technologie audio. Wiele urządzeń wyposażonych jest również w specjalne programy. Programy te automatycznie dostosowują dźwięk do oglądanego materiału, np. filmów sportowych czy przygodowych.

Soundbar to świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń, ale sprawdzi się również w większych salonach o większej mocy.

Sprawdź  także: Kino domowe czy zestaw stereo?

Kino domowe

Kino domowe to więcej niż jedno urządzenie. To system połączonych ze sobą komponentów. Ich zadaniem jest odtwarzanie dźwięku jak w kinie. W skład tych zestawów wchodzą:

  • Odtwarzacz Blu-Ray lub odtwarzacz DVD
  • Amplituner (steruje wszystkimi głośnikami; niezbędny do uzyskania efektu dźwięku przestrzennego);
  • Zestaw głośników (ich liczba będzie zależała od osobistych preferencji).
  • Serwer NAS (gdzie przechowywane są pliki; ten komponent nie jest wymagany do kina domowego).
  • System strumieniowania wideo (niezbędny, jeśli planujesz strumieniować filmy przez Internet).

Ilość komponentów w systemie kina domowego możesz dopasować do swoich potrzeb lub kupić gotowe zestawy. Zaletą systemów sprzedawanych w zestawach jest to, że każdy element może być idealnie dopasowany. Nie trzeba już sprawdzać, czy wszystkie parametry są ze sobą zgodne.

Wybierając sprzęt audio do domu, zwróć uwagę na jego jakość i ilość. Najpopularniejszy jest system 5.1. Oznacza to, że w zestawie znajdują się 2 głośniki przednie i tylne, 1 głośnik centralny oraz subwoofer. Dostępny jest również model 7.1. Zawiera on 2 dodatkowe głośniki. Głośniki te są umieszczone po lewej i prawej stronie obszaru, w którym zamierzasz słuchać muzyki lub oglądać film. Ten system zapewnia głębszy, bardziej realistyczny dźwięk.

Można również znaleźć wyjątkowo duże zestawy, takie jak 11.2. Produkty te przeznaczone są dla bardzo wymagających użytkowników z dużym budżetem.

Aby kino domowe spełniało swoją rolę, należy odpowiednio rozmieścić głośniki. Jak to zrobić? Oto podstawy!

  • Umieść głośniki przednie w odległości około 1 m od telewizora, tak aby widzowie znajdowali się na wprost.
  • Umieść głośnik centralny pod amplitunerem, najlepiej w tej samej linii co głośniki przednie.
  • Pozostałe mogą być umieszczone po bokach pokoju lub za kanapą.

Aby zminimalizować straty wynikające z długości kabla, amplituner powinien być umieszczony blisko głośnika.

Domowy sprzęt audio w postaci kina domowego to rozwiązanie, które spodoba się każdemu – zarówno melomanom, jak i kinomanom. Potrzebna będzie jednak duża przestrzeń, która zapewni czysty dźwięk i przestronność. Wówczas będziesz mógł dowolnie rozmieszczać poszczególne elementy zestawu.

Zestaw głośników

Głośniki można kupić pojedynczo lub w zestawie ze wzmacniaczem. Istnieją dwa rodzaje głośników:

Podłogowe – Są to duże głośniki, które wyglądem przypominają zestawy kina domowego. Te głośniki są idealne do dużych pomieszczeń – co najmniej 20m2.

Głośniki półkowe lub uniwersalne – Są małe i można je postawić na półkach lub powiesić na ścianach. Mini kolumny produkują mniej basu i mają słabszą dynamikę.

W ofercie głośników znajdziemy głośniki aktywne i pasywne. Głośniki pasywne wymagają zewnętrznego urządzenia do podłączenia do ich wzmacniaczy dźwięku. Głośniki aktywne posiadają wbudowany wzmacniacz dźwięku. Zestaw aktywny jest najlepszy dla początkujących audiofilów. Nie będziesz musiał zastanawiać się nad parametrami, jakie powinieneś ustawić, aby sparować wszystkie części.

Amplituner

Wzmacniacz jest nowoczesną formą wzmacniacza dźwięku. Wzmacniacz różni się od pierwowzoru dodatkowymi funkcjami, takimi jak tuner radiowy i cyfrowy DAB+, czy łączność bezprzewodowa. Można go podłączyć do telewizorów lub kina domowego, a także do urządzeń mobilnych, w tym konsol do gier.

Istnieją dwa rodzaje:

  • Wzmacniacz stereofoniczny (dwukanałowy). Podłączysz do niego 2 głośniki i jeden subwoofer. Przeznaczony jest do słuchania muzyki i jest wystarczający dla osób mniej wymagających.
  • Wzmacniacze AV, zwane też wzmacniaczami kina domowego, pozwalają na podłączenie wielu komponentów, dzięki czemu dźwięk zyskuje więcej przestrzeni i wyrazistości. Jeśli kupujesz gotowy system kina domowego, amplituner AV będzie w zestawie.

Dopasowując urządzenie do posiadanych głośników należy zadbać o to, aby impedancje obu produktów były równe. Zapewni to optymalną jakość. W amplitunerze powinny znaleźć się podstawowe złącza, czyli HDMI, USB i RCA to wszystkie możliwe złącza.

Previous Jak długo można składać wniosek o odszkodowanie po wypadku?
Next Wpływ kabli głośnikowych i interkonektów na dźwięk

Może to Ci się spodoba

Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych

28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie  wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,

Top 9 seriali na HBO GO, które musisz zobaczyć

Wielkie kłamstewka Producentem serialu jest Reese Witherspoon. W obsadzie znalazły się również Nicole Kidman i Meryl Steep. Akcja rozgrywa się w Monterey, pięknym kalifornijskim miasteczku. Wygląda pięknie. Mili ludzie. Przyjaźnie.

Dzień otwarty w komendzie w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”

4 lipca 2017 roku dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie odwiedziły Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Akcja odbyła się w ramach kampanii organizowanej pod patronatem Pana

World of Warcraft Classic: Krawiec – przewodnik po poziomowaniu

Krawiectwo jest klasyczną profesją WoW, która skupia się na wytwarzaniu lekkich elementów zbroi, znanych jako zbroje i torby z tkaniny, używając różnych rodzajów surowych ubrań, które spadają z mobów w

Miasta rozlewają się na przedmieścia. To powoduje coraz większe korki

Ponad połowa mieszkańców miast uważa, że samochód to najwygodniejszy środek transportu. Jednocześnie większość z nich korki i brak miejsc parkingowych uważa za największą zmorę komunikacyjną w mieście. Mimo że transport publiczny staje się

Trwa 74 TOUR DE POLOGNE w Małopolsce

Za nami dwa z pięciu etapów 74 Tour de Pologne – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce, którego trasy przebiegają przez Małopolskę. Nad bezpieczeństwem wyścigu czuwa ponad 600 policjantów, do zadań

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź