Stomatolog dziecięcy – jak wyglądają wizyty?

Stomatolog dziecięcy – jak wyglądają wizyty?

Budowanie prawidłowych nawyków na przyszłość zaczyna się już w najmłodszych latach. Dotyczy to także stomatologii. Jeśli dziecko przekona się, że wizyta u stomatologa może przebiegać komfortowo i bez stresu, w dorosłym życiu będzie stosować się do zasad profilaktyki i chętniej korzystać z przeglądów.

Czym jest stomatologia dziecięca?

Stomatologia dziecięca to specjalizacja w obrębie stomatologii. Jej zainteresowania dotyczą leczenia zębów i jamy ustnej dzieci i młodzieży – nie chodzi tylko o zęby mleczne. Pedodonci korzystają ze specyficznej metody pracy z pacjentami, dzięki czemu skutecznie redukują stres podczas wizyt. Także gabinety mogą być dostosowane do wieku pacjentów.

Stomatolog dziecięcy – Klinika stomatologiczna N•100 w Lublinie

Jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci?

Podstawą w leczeniu stomatologicznym dzieci jest wizyta adaptacyjna. Podczas niej dziecko poznaje gabinet i stomatologa, dowiaduje się nieco więcej o jego narzędziach pracy i zapoznaje się z prawidłową higieną. Ważna jest właściwa profilaktyka. Podstawowym zabiegiem jest scaling połączony z piaskowaniem i fluoryzacją, zapobiegający odkładaniu się kamienia. Lakierowanie z kolei chroni przed próchnicą i wzmacnia szkliwo. Lakowanie niweluje ryzyko odkładania się płytki nazębnej w zagłębieniach. Przy próchnicy zębów mlecznych można zastosować lapisowanie, które zatrzymuje rozwój choroby. Stomatolog dziecięcy wykonuje także ekstrakcje (zwłaszcza zębów mlecznych, gdy nie wypadają samoistnie) i leczy próchnicę zębów mlecznych lub stałych.

Etapy leczenia stomatologicznego dzieci

Leczenie stomatologiczne dzieci powinna poprzedzić wizyta adaptacyjna. Dzięki niej dziecko będzie mniej zestresowane podczas wizyt profilaktycznych i zabiegów.

  1. Wizyty kontrolne powinny się odbywać już od najmłodszych lat. Podczas wizyt stomatolog określa, czy rozwija się próchnica, gdyż choroba występuje u dzieci bardzo często. Może także wskazać, czy będzie potrzebne leczenie ortodontyczne.
  2. Zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, jednak dobrym rozwiązaniem jest także sedacja wziewna, czyli gaz rozweselający. Dziecko staje się obojętne na bodźce, nie odczuwa lęku ani stresu, jednocześnie wykonuje polecenia lekarza i współpracuje z nim. Korzystanie z sedacji w wieku dziecięcym chroni przed wytworzeniem lęku stomatologicznego. Dalszy przebieg wizyty zależy od choroby, z którą zmaga się dziecko.
  3. Po leczeniu wykonuje się dalsze wizyty kontrolne, by stwierdzić, czy leczenie się powiodło. Zaleca się regularne wykonywanie zabiegów profilaktycznych. Stomatolog dziecięcy najpierw troszczy się o zęby mleczne, później o zęby stałe.

Stomatologia dziecięca a leczenie dorosłych

Problemy stomatologiczne dzieci są podobne do tych, które dotykają dorosłych. Zęby mleczne są jednak mniej zmineralizowane, a tym samym – bardziej podatne na próchnicę. Niektóre zabiegi wykonuje się jedynie na zębach mlecznych, także ruchome aparaty ortodontyczne stosuje się zasadniczo u dzieci.

Pozytywne doświadczenia z wizyt w wieku dziecięcym znacznie rzutują na przyszły stosunek do badań profilaktycznych i leczenia. Jednocześnie dzieci mogą stawiać opór, dlatego zachęcamy do stosowania sedacji.

Problemy stomatologiczne małych pacjentów

Najczęstszym problemem natury stomatologicznej u dzieci jest próchnica. Według statystyk NFZ występuje u niemal 100% dzieci między 6 a 7 rokiem życia. w tym wieku ujawniają się także wady zgryzu.

Jak często chodzić z dzieckiem do dentysty?

Wizyty profilaktyczne w przypadku dzieci powinny się odbywać częściej niż u dorosłych – co 3 miesiące.

Stomatologia dziecięca – zadbaj o uśmiech dziecka

Pedodonci dzięki odpowiednim metodom pracy skutecznie łagodzą stres najmłodszych i wspierają budowanie dobrych nawyków na przyszłość. Warto skorzystać z ich wsparcia. Niektóre kliniki, takie jak lubelska N•100, przygotowały specjalne gabinety dla małych pacjentów.

Previous Lublinianie wybierają Salon Optyczny Mazur - Dlaczego Warto?

Może to Ci się spodoba

Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych

28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie  wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,

Monitorowanie drogowego przewozu towarów

14 kwietnia 2017 roku w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, odbyło się drugie robocze spotkanie przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Krakowie oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w

Mija rok od Światowych Dni Młodzieży

W lipcu ubiegłego roku w Polsce odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, w których udział wzięło 2,5 mln pielgrzymów ze 187 krajów. W uroczystościach uczestniczył Papież Franciszek, przedstawiciele Episkopatu Polski

Małopolscy policjanci promują konkurs „Odblaskowa Szkoła” na naradach dla dyrektorów szkół podstawowych

W poniedziałek 28 sierpnia br. w kinie Kijów w Krakowie odbyła się narada dyrektorów szkół i placówek oświatowych województwa małopolskiego, organizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli policjanci

World of Warcraft Classic: Krawiec – przewodnik po poziomowaniu

Krawiectwo jest klasyczną profesją WoW, która skupia się na wytwarzaniu lekkich elementów zbroi, znanych jako zbroje i torby z tkaniny, używając różnych rodzajów surowych ubrań, które spadają z mobów w

Top 9 seriali na HBO GO, które musisz zobaczyć

Wielkie kłamstewka Producentem serialu jest Reese Witherspoon. W obsadzie znalazły się również Nicole Kidman i Meryl Steep. Akcja rozgrywa się w Monterey, pięknym kalifornijskim miasteczku. Wygląda pięknie. Mili ludzie. Przyjaźnie.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź