Stomatolog dziecięcy – jak wyglądają wizyty?

Stomatolog dziecięcy – jak wyglądają wizyty?

Budowanie prawidłowych nawyków na przyszłość zaczyna się już w najmłodszych latach. Dotyczy to także stomatologii. Jeśli dziecko przekona się, że wizyta u stomatologa może przebiegać komfortowo i bez stresu, w dorosłym życiu będzie stosować się do zasad profilaktyki i chętniej korzystać z przeglądów.

Czym jest stomatologia dziecięca?

Stomatologia dziecięca to specjalizacja w obrębie stomatologii. Jej zainteresowania dotyczą leczenia zębów i jamy ustnej dzieci i młodzieży – nie chodzi tylko o zęby mleczne. Pedodonci korzystają ze specyficznej metody pracy z pacjentami, dzięki czemu skutecznie redukują stres podczas wizyt. Także gabinety mogą być dostosowane do wieku pacjentów.

Stomatolog dziecięcy – Klinika stomatologiczna N•100 w Lublinie

Jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci?

Podstawą w leczeniu stomatologicznym dzieci jest wizyta adaptacyjna. Podczas niej dziecko poznaje gabinet i stomatologa, dowiaduje się nieco więcej o jego narzędziach pracy i zapoznaje się z prawidłową higieną. Ważna jest właściwa profilaktyka. Podstawowym zabiegiem jest scaling połączony z piaskowaniem i fluoryzacją, zapobiegający odkładaniu się kamienia. Lakierowanie z kolei chroni przed próchnicą i wzmacnia szkliwo. Lakowanie niweluje ryzyko odkładania się płytki nazębnej w zagłębieniach. Przy próchnicy zębów mlecznych można zastosować lapisowanie, które zatrzymuje rozwój choroby. Stomatolog dziecięcy wykonuje także ekstrakcje (zwłaszcza zębów mlecznych, gdy nie wypadają samoistnie) i leczy próchnicę zębów mlecznych lub stałych.

Etapy leczenia stomatologicznego dzieci

Leczenie stomatologiczne dzieci powinna poprzedzić wizyta adaptacyjna. Dzięki niej dziecko będzie mniej zestresowane podczas wizyt profilaktycznych i zabiegów.

  1. Wizyty kontrolne powinny się odbywać już od najmłodszych lat. Podczas wizyt stomatolog określa, czy rozwija się próchnica, gdyż choroba występuje u dzieci bardzo często. Może także wskazać, czy będzie potrzebne leczenie ortodontyczne.
  2. Zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, jednak dobrym rozwiązaniem jest także sedacja wziewna, czyli gaz rozweselający. Dziecko staje się obojętne na bodźce, nie odczuwa lęku ani stresu, jednocześnie wykonuje polecenia lekarza i współpracuje z nim. Korzystanie z sedacji w wieku dziecięcym chroni przed wytworzeniem lęku stomatologicznego. Dalszy przebieg wizyty zależy od choroby, z którą zmaga się dziecko.
  3. Po leczeniu wykonuje się dalsze wizyty kontrolne, by stwierdzić, czy leczenie się powiodło. Zaleca się regularne wykonywanie zabiegów profilaktycznych. Stomatolog dziecięcy najpierw troszczy się o zęby mleczne, później o zęby stałe.

Stomatologia dziecięca a leczenie dorosłych

Problemy stomatologiczne dzieci są podobne do tych, które dotykają dorosłych. Zęby mleczne są jednak mniej zmineralizowane, a tym samym – bardziej podatne na próchnicę. Niektóre zabiegi wykonuje się jedynie na zębach mlecznych, także ruchome aparaty ortodontyczne stosuje się zasadniczo u dzieci.

Pozytywne doświadczenia z wizyt w wieku dziecięcym znacznie rzutują na przyszły stosunek do badań profilaktycznych i leczenia. Jednocześnie dzieci mogą stawiać opór, dlatego zachęcamy do stosowania sedacji.

Problemy stomatologiczne małych pacjentów

Najczęstszym problemem natury stomatologicznej u dzieci jest próchnica. Według statystyk NFZ występuje u niemal 100% dzieci między 6 a 7 rokiem życia. w tym wieku ujawniają się także wady zgryzu.

Jak często chodzić z dzieckiem do dentysty?

Wizyty profilaktyczne w przypadku dzieci powinny się odbywać częściej niż u dorosłych – co 3 miesiące.

Stomatologia dziecięca – zadbaj o uśmiech dziecka

Pedodonci dzięki odpowiednim metodom pracy skutecznie łagodzą stres najmłodszych i wspierają budowanie dobrych nawyków na przyszłość. Warto skorzystać z ich wsparcia. Niektóre kliniki, takie jak lubelska N•100, przygotowały specjalne gabinety dla małych pacjentów.

Previous Lublinianie wybierają Salon Optyczny Mazur - Dlaczego Warto?
Next Spłacasz aktualnie kredyt? Odbierz zwrot z zawyżonych kosztów!

Może to Ci się spodoba

Pielęgnacja i uprawa borówki amerykańskiej

Borówka wysoka, zwana też borówką amerykańską, to krzew owocowy, który wszyscy kochają za pyszne owoce. Ja uwielbiam borówkę i zachęcam do posadzenia jej w swoim ogrodzie. Jak dbać o borówkę

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

Spłacasz aktualnie kredyt? Odbierz zwrot z zawyżonych kosztów!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą być uprawnione do zwrotu nienależnie pobranych przez banki i instytucje finansowe środków. Tymczasem, odsetek umów kredytowych obarczonych błędami i zapisami

Policjanci udaremnili wprowadzenie na rynek podrobionego towaru

Funkcjonariusze Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą  KPP w Krakowie wraz z kolegami z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie ujawnili i zabezpieczyli podrobiony towar w postaci: 395 opakowań końcówek wymiennych

Odprawa służbowa Zastępców Komendantów Wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych

W dniach 6 – 7 lutego 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Dafne” w Zakopanem odbyła się odprawa służbowa zastępców komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych, poświęcona podsumowaniu realizacji zadań przez

Wspólne przedsięwzięcie policji małopolskiej i holenderskiej

W dniach od 05 do 17 czerwca 2017 roku, realizując umowę o współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, a Komendą Główną Policji w Hadze, dwóch funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź