Jak długo można składać wniosek o odszkodowanie po wypadku?

Jak długo można składać wniosek o odszkodowanie po wypadku?

Dochodzenie odszkodowania za obrażenia powstałe w wyniku wypadków jest często trudne. Problemem, oprócz trudnych kwestii związanych z ustaleniem sprawcy, może być również przedawnienie. Wiele osób zastanawia się, jak długo trzeba czekać na złożenie wniosku o odszkodowanie, zadośćuczynienie, czy rentę. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wszystko zależy od charakteru zdarzenia, jego skutków oraz wieku osób poszkodowanych.

  • Definicja i konsekwencje przedawnienia

Dla osób dochodzących odszkodowania za obrażenia doznane w dłuższym okresie czasu po wypadku, kwestia przedawnienia jest kluczowa. W pewnych sytuacjach dłużnik może zgodnie z prawem uchylić się od wypłaty roszczeń powołując się na przedawnienie. Ubezpieczyciel nie wypłaci żadnych pieniędzy, jeżeli upłynął termin, w którym poszkodowany mógł dochodzić roszczeń, nawet jeżeli sprawa zostanie wniesiona do sądu.

Ważne jest, aby sprawdzić, czy w danym przypadku nie upłynął termin przedawnienia. Strona przeciwna może odwołać się do obowiązujących terminów, jeżeli sprawa przedawniona została wniesiona do sądu. Może to mieć szereg konsekwencji dla poszkodowanego. Oprócz oddalenia powództwa, należy liczyć się z koniecznością poniesienia opłat w postępowaniu sądowym. Zdarza się, że strona wezwana do zaspokojenia roszczeń może zrzec się zarzutu przedawnienia, ale jest to bardzo rzadkie, zwłaszcza jeśli pozwany ma doświadczonego pełnomocnika.

Zobacz również: Wypadki podczas jazdy próbnej: Kto ponosi odpowiedzialność?

  • Czy mogę uzyskać odszkodowanie długo po powstaniu szkody?

Chociaż możliwe jest uzyskanie odszkodowania za zdarzenie, które miało miejsce wiele lat temu, jest to możliwe tylko w niektórych przypadkach. Decydującą rolę w tej kwestii odgrywa charakter wypadku. Dodatkowo ważny jest wiek poszkodowanego. Ofiary przestępstw mają najdłuższy okres czasu na złożenie wniosku o odszkodowanie.

Należy pamiętać, że okres przedawnienia może ulec wydłużeniu. Możesz podejmować czynności związane z dochodzeniem roszczeń np. o naprawienie szkody, które powodują zawieszenie biegu przedawnienia. Czynności te obejmują złożenie pozwu, wszczęcie mediacji, czy podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia roszczenia. Gdy dłużnik uzna roszczenie, bieg przedawnienia również zostaje przerwany. Inną sytuacją jest otrzymanie przez ubezpieczyciela informacji o roszczeniu lub zdarzeniach objętych ubezpieczeniem. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się w dniu otrzymania przez wnioskodawcę pierwszej odpowiedzi od zakładu ubezpieczeń. Co ważne, wszelkie kolejne odpowiedzi na roszczenie nie przerywają biegu przedawnienia.

  • Jak długo można ubiegać się o odszkodowanie po wypadku?

Wypadek w miejscu pracy może mieć poważne konsekwencje dla Twojej kariery i zdrowia. W przypadku problemów zdrowotnych, odszkodowanie za szkody obejmuje pokrycie wszystkich kosztów związanych z leczeniem przez stronę odpowiedzialną. Jeżeli osoba poszkodowana jest zmuszona do zmiany pracy lub branży z powodu wypadku, odszkodowanie powinno wystarczyć na pokrycie kosztów przygotowania do nowej kariery. Renta może być dostępna dla ofiary wypadku, który wydarzył się w uzasadnionych okolicznościach.

Poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy w ciągu trzech lat od momentu dowiedzenia się o szkodzie. Łączny czas nie może przekroczyć 10 lat.

  • Po ilu latach można uzyskać odszkodowanie za kolizję?

Z kolizją mamy do czynienia, gdy doszło do strat materialnych lub jeden z uczestników doznał w jej wyniku uszczerbku na zdrowiu trwającego krócej niż siedem dni. Pozew o odszkodowanie za kolizję można złożyć w ciągu trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie, która ma obowiązek ją naprawić.

Te dwa warunki nie zawsze muszą wystąpić w tym samym czasie. Uszkodzenia samochodu pozostawionego na parkingu często są widoczne od razu. Jednak sprawca nadal pozostaje nie znaleziony. Potrzeba czasu na zorganizowanie śledztwa, sprawdzenie monitoringu, przesłuchanie świadków i przeprowadzenie dochodzenia mającego na celu wyjaśnienie zdarzenia. Bieg przedawnienia rozpoczyna się po 3 latach od ustalenia tożsamości ofiary. Jednak całe śledztwo i przedawnienie nie może trwać dłużej niż 10 lat.

  • W jakim czasie można złożyć wniosek o odszkodowanie po wypadku?

Szkody osobowe mają inne granice czasowe i podlegają pod ten sam czyn karny drogowy. Wypadek kwalifikuje się jako przestępstwo, jeśli ofiara poniosła śmierć lub doznała rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż siedem dni. Rodzina zmarłego i poszkodowany mogą dochodzić swoich praw do 20 lat od daty wypadku, niezależnie od tego, kiedy poszkodowany został poinformowany o szkodzie i kto jest zobowiązany do jej naprawienia.

Rodzina poszkodowanego nie otrzymuje automatycznie odszkodowania w przypadku jego śmierci. Musi się o nie ubiegać. Najbliżsi krewni zmarłego mogą przedłożyć odpowiednie dokumenty. Nie chodzi jednak o więzi rodzinne, ale o rzeczywiste więzi łączące poszkodowanego z osobą uprawnioną do odszkodowania.

  • W jakim czasie można ubiegać się o odszkodowanie po wypadku?

Często wśród osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych znajdują się dzieci i młodzież. Rodzice lub opiekunowie prawni powinni ubiegać się o odszkodowanie również dla nich. Dla tej grupy czas na ubieganie się o odszkodowanie to dwa lata od uzyskania pełnoletniości. 18-latkowie mogą reprezentować się samodzielnie. Małoletni mogą ubiegać się o odszkodowanie (nie tylko za obrażenia psychiczne, ale i fizyczne), zadośćuczynienie, czy rentę.

Z kwestią przedawnienia w kontekście odszkodowania czy zadośćuczynienia może wiązać się wiele problemów. Najlepiej jest skorzystać z porady doświadczonego specjalisty w tego typu sprawach. Będzie on w stanie doradzić Ci najlepsze rozwiązania prawne i administracyjne w Twojej konkretnej sytuacji.

Previous Czy dobry materac wpływa na jakość snu naszego dziecka? Sprawdź modele dostępne u autoryzowanego dystrybutora marki Hilding.
Next Jak wybrać odpowiedni domowy sprzęt audio?

Może to Ci się spodoba

Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się  w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował  Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup

Policjant w drodze do pracy zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Funkcjonariusz ogniwa patrolowego, pełniący na co dzień służbę w Komisariacie Policji w Dobczycach, w drodze do pracy, uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. 32-latek za kółkiem samochodu stwarzał zagrożenie dla innych

“Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu “Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

Małopolscy policjanci zabezpieczali „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR”

Od 29 lipca do 4 sierpnia 2017 roku na terenie woj. małopolskiego odbyło się pięć etapów „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR” – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce. W

Sukces małopolskich policyjnych biegaczy

Podczas XV Mistrzostw Polski Policjantów w Maratonie organizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie i Zarząd Wojewódzki NSZZP województwa zachodniopomorskiego pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji małopolscy policyjni biegacze stanęli

Nowe mieszkanie – na co zwrócić uwagę przez zakupem nieruchomości?

Zakup własnego nowego mieszkania jest często wymieniany wśród najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Również dla osób inwestujących swój kapitał w nieruchomości to ważny krok i musi zostać dokładnie przemyślany.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź