Polski rynek nieruchomości handlowych atrakcyjny dla inwestorów
Wysoka aktywność zagranicznych inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W I półroczu wartość transakcji przekroczyła 2 mld euro – podaje JLL. Transakcje na rynku handlowych wyniosły ponad 1 mld euro. W Polsce wciąż brakuje jednak prestiżowych ulic handlowych, które są na celowniku inwestorów w innych krajach. Gdyby ten segment się rozwinął, toby transakcji mogło być więcej.
Raport JLL wskazuje, że w I połowie tego roku wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych sięgnęła 2 mld euro. W całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej było to ponad 5 mld euro i było to najlepsze pierwsze półrocze od dziewięciu lat.
– Niewątpliwie bardzo atrakcyjne dla inwestorów są centra handlowe. Niestety, w Polsce nie mamy ulic handlowych. Ten produkt w innych miastach europejskich jest bardzo mocno na celowników inwestorów. Mam nadzieję, że to się z czasem będzie rozwijać również w Warszawie – mówi agencji Newseria Biznes Anna Duchnowska, prezes polskiego biura Invesco Real Estate. – Dominują u nas centra handlowe, ale chociażby w Warszawie tych produktów prime’owych, najlepszych w tym segmencie, nie jest dużo. To powoduje, że tych transakcji na naszym rynku mało.
Jak podkreśla, centra handlowe w innych miastach kraju także cieszą się rosnącym zainteresowaniem inwestorów, wciąż jednak nie jest to duży rynek. Do najważniejszych transakcji zrealizowanych w I półroczu należały nabycie krakowskiego CH Krokus przez Mayland, kupno Ferio w Koninie przez Union Investment i przejęcie Galerii Corso w Świnoujściu przez First Property Group. Stopy kapitalizacji w przypadku najlepszych obiektów oscylowały w okolicy 5 proc.
– Biura zawsze były na celowniku inwestorów, zwłaszcza inwestorów niemieckich, którzy od dawna koncentrowali się na Warszawie. Obecnie widzimy bardzo duże zaangażowanie inwestorów w miastach regionalnych, przede wszystkim w Krakowie, Wrocławiu, ale także w Poznaniu, a ostatnio również w Trójmieście – mówi Anna Duchnowska.
Łączna wartość transakcji biurowych wyniosła w I połowie roku 786 mln euro. 60 proc. z tego przypadło na główne rynki poza Warszawą.
– Rynki regionalne stają się płynne i na tyle duże, że pozwalają na spokojne inwestowanie w nieruchomości. Warszawa, ze względu na to, że jest stolicą, zawsze będzie dominować. Tu liczba dostępnych produktów jest największa i to determinuje zainteresowanie – ocenia Duchnowska.
Zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wynoszą ok. 4,7 mln mkw. Do końca roku przekroczą 5 mln mkw. W I półroczu na stołeczny rynek trafiło ponad 350 tys. mkw. nowych biur – o jedną czwartą więcej niż rok wcześnie. W budowie pozostaje ok. 545 tys. mkw.
– Jeżeli porównamy te zasoby z Paryżem, Monachium czy Hamburgiem, to są to liczby 4 czy 5 razy mniejsze. Ten rynek jest cały czas w fazie wzrostowej. Widzimy teraz sporą nadpodaż na rynku warszawskim, a wciąż mówi się o bardzo dużej liczbie biurowców w budowie czy w planowaniu, które będą oddane w ciągu następnych trzech lat. To jest naturalne dla rynku, który nadal się rozwija – podkreśla Duchnowska.
Na koniec czerwca wskaźnik pustostanów, czyli niewynajętej powierzchni, wynosił 15,4 proc.
Może to Ci się spodoba
Hurtownia Rolnex – kompleksowe rozwiązania dla rolnictwa: części i maszyny rolnicze najwyższej jakości!
Sektor rolnictwa opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach technologicznych i sprzęcie wysokiej jakości. To klucz do tego, aby uzyskać efektywną produkcję rolniczą, a także zadbać o bezpieczeństwo zaangażowanych w nią osób.
Praca w Lublinie – na jakich stronach szukać pracy? Jak napisać dobre CV?
Lublin jest największym ośrodkiem gospodarczym regionu. To duży rynek pracy, otwarty na osoby z różnym wykształceniem i umiejętnościami. Pracowników szukają firmy w branży usługowej, handlowej, budowlanej, transportowej, przedsiębiorstwa w przetwórstwie
Innowacyjne alternatywy kontenerów IBC na bazie tektury falistej
Czym są kontenery IBC i jakie są ich główne zastosowania? Najprostsza odpowiedź to paletopojemniki. Służą do transportu produktów płynnych, a ich objętość odpowiada gabarytom palety. Pomimo że najbardziej popularną formą
Kiedy nerwica może być chorobą zawodową?
Według kodeksu pracy (art. 235) choroba zawodowa występuje wtedy, gdy w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić, że jednoznacznie, lub z wysokim prawdopodobieństwem, jest ona następstwem szkodliwych dla zdrowia czynników,
Jak działają akcje?
Inwestowanie staje się coraz popularniejsze. Inwestorzy mogą wiele zyskać, ale też sporo stracić, dlatego każda inwestycja powinna być maksymalnie przemyślana. Trzeba też przygotować strategię. Dziś podpowiemy Wam, czym są akcje.
Wirtualny spacer – sposób na szybką sprzedaż mieszkania
Dobrze przygotowane zdjęcia, a także rzeczowy opis nieruchomości są podstawą profesjonalnego przygotowania ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości. Coraz częściej potencjalni kupcy nieruchomości pragną obejrzeć ją nawet bez wychodzenia z domu. W
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!