W jaki sposób zauważyć wściekliznę u psa?

W jaki sposób zauważyć wściekliznę u psa?

Wścieklizna to jedna z najstarszych chorób jakie znane są ludzkości. Już około 300 lat przed narodzinami Chrystusa Arystoteles pisał o tej chorobie.

Pies a wścieklizna

To właśnie ta choroba wpłynęła bardzo mocno na rozwój wakcynologi a więc nauki o szczepionkach, gdy w XIX wieku Pasteur udowodnił, że przygotowana przez niego szczepionka jest w stanie uodparniać od tego wirusa. Mimo tak długiej historii choroba nadal budzi spory strach.

Dlaczego właśnie budzi ona taki strach? Postaramy się na temat tej właśnie choroby nieco więcej powiedzieć.

Czym jest wścieklizna?

To choroba wirusowa, która wywoływana jest przez wirus RNA tzw. Lyssavirus, z rodziny Rhabdoviridae.

To jedna z najbardziej śmiercionośnych antropozoonoz a wiec chorób, które przenoszone są przez zwierzęta, na świecie. WHO ocenia, że praktycznie każdego roku na tą chorobę umiera nawet około 60 tysięcy ludzi z obszarów Afryki, Azji, Ameryki Południowej.

Wścieklizna w Polsce

W Polsce ostatni przypadek wścieklizny u człowieka mamy z roku 2002, wtedy to zmarł 28-letni mieszkaniec województwa podkarpackiego. W wywiadzie brak było informacji o pokąsaniu przez zwierzę. Zmarł on 18 dni od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Pierwszy po 14 latach śmiertelny przypadek choroby miał miejsce w roku 2000. Wtedy to na wściekliznę zmarła 59-letnia mieszkanka województwa warmińsko – mazurskiego, która była pogryziona w opuszkę palca przez własnego kota. Zgon nastąpił po miesięcznym okresie wylęgania choroby.

Żadna z osób, które zachorowały na wściekliznę nie była poddawana profilaktyce. Widać więc, że ryzyko zachorowania w naszym kraju jest znikome. W tej kwestii najbardziej obawiać się należy dzikich zwierząt, takich jak lisy, kuny czy dzikie koty. Domowe zwierzaki są znikomym zagrożeniem.

Żadna z osób, które zachorowały na wściekliznę nie została poddana profilaktyce. Jak widzicie ryzyko zakażenia się wścieklizną w naszym kraju jest stosunkowo niskie. Według mnie, należy bardziej obawiać się w tej kwestii zwierząt dzikich, takich jak lisy, kuny, czy dzikie koty. Domowe psiaki czy koty stanowią znikome zagrożenie.

Wscieklizna u psa – objawy

Wyróżnić można dwie postacie tej choroby

Postać cicha wścieklizny

W tej postaci cichej choroba będzie atakować rdzeń kręgowy, zwierzę długi czas nie będzie dawało żadnych objawów choroby. Dopiero po dłuższym okresie czasu będzie następować porażenie kończyn – pies czy kot nie mogą chodzić, pojawia się sparaliżowanie. Po pewnym czasie dochodzić będzie do dłuższego porażenia kończyn- pies czy kot nie mogą chodzić są sparaliżowane.

Po pewnym czasie dojdzie do porażenia możliwości oddechowych i śmierci zwierzaka.

Postać gwałtowana wścieklizny

W postaci szałowej będzie choroba atakować mózg. W tej postaci wyróżnia się stadium zwiastunowe, pobudzenia, porażenia.

Wścieklizna u psa – jak rozpoznać?

U chorych zwierząt można zaobserwować:

– brak zainteresowania jedzeniem i piciem

– u zwierząt domowych zachowania nienaturalne jak bojaźliwość czy ucieczki

– u zwierząt dzikich utrata płochliwości przed człowiekiem, zmiana trybu życia na dzienny

Może się pojawić

Świąd w miejscu pokąsania,

Rozszerzone źrenice

Zez

Potem będzie rosła również agresywność, zwierze może atakować przedmioty albo człowieka, zjadać niejadalne przedmioty i wydawać nienaturalne dźwięki

Po tym stadium pobudzenia jest stadium porażeń z zaburzeniami koordynacji ruchów, drgawkami, porażeniami mięśni żuchwy, z wypadaniem języka i ślinotokiem. Porażone są mięśnie kończyn, pojawia się problem z oddechem.

Sprawdź też zoovit.pl

Previous FUNKCJONARIUSZE ZAPOBIEGLI TRAGEDII
Next MĘŻCZYZNA ZGINĄŁ W POŻARZE

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Cateringi dietetyczne uratowały mi życie. Dzięki nim jem regularnie i zdrowo

Intensywny tryb życia nie jest dla aktorki przeszkodą w zdrowym odżywianiu. Gwiazda nie ma czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków, korzysta jednak z cateringu dietetycznego. Twierdzi, że dzięki temu wyrobiła w sobie nawyk regularnego jedzenia pięciu posiłków

Life&Style 0 Comments

Multiroom

Domy, w których jest więcej niż jeden telewizor nie należą do rzadkości. Rozwiązaniem, które w takiej sytuacji sprawdza się naprawdę bardzo dobrze jest Multiroom. Co to za rozwiązanie? Multiroom to

Life&Style 0 Comments

Jak odblokować swój smartfon?

Cofnięcie się o kilka lat i przejście na inną sieć nie było łatwe. Uderzyłeś w przeszkodę, ponieważ Twój telefon nie był odblokowany, więc nie tylko musiałeś czekać na proces transferu,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź