Smartfon dla seniora

Smartfon dla seniora

Smartfony dla seniorów to kategoria kłopotliwa głównie ze względu na samych seniorów, którzy w trudny do wytłumaczenia sposób reagują strachem i agresją na urządzenia z dotykowymi ekranami. Nawet pomimo faktu, że ich obsługa jest nieporównanie prostsza od obsługi klasycznego telefonu bezprzewodowego z jego głębokimi menu i nieskończonymi listami opcji. W związku z trudnościami seniorów, także tymi czysto praktycznymi, powstały specjalne urządzenia przeznaczone właśnie dla seniorów. Możemy tutaj mówić o trzech podstawowych grupach produktów:

  • Normalnych telefonach o parametrach dostosowanych do potrzeb seniorów;
  • Telefonach z nakładkami upraszczającymi działanie telefonu;
  • Prostych telefonach z funkcjami smartfona.

Telefon dostosowany do potrzeb seniora

Pierwsza kategoria telefonów to po prostu telefony, z których seniorowi będzie się lepiej korzystało. Są to zwykłe telefony o parametrach dostosowanych do potrzeb seniora. O co konkretnie chodzi?

Telefony zazwyczaj są dostosowane do osób o zręcznych palcach i dobrym wzroku. Oznacza to niewielkie ikony na niezbyt jasnym ekranie. Senior potrzebuje wysokiej rozdzielczości, a zwłaszcza niewielkiej plamki na bardzo jasnym ekranie, ponieważ jego zdolność akomodacji oka jest ograniczona. Korzystanie z typowego telefonu często oznacza konieczność ciągłego machania rękami.

Dobrze jest też, gdy taki telefon jest bardzo głośny, zarówno w kwestii głośnika rozmowy, jak i dzwonków.

Bardzo przydatnymi funkcjami dla seniorów są także odblokowywanie telefonu poprzez samo spojrzenie na niego, jak również ładowanie bezprzewodowe.

Specjalne nakładki

Wielu producentów telefonów problem z urządzeniami dla seniorów rozwiązuje poprzez kwestie programowe. Ekran, który widzimy po odblokowaniu telefonu, to dzieło specjalnej aplikacji, która nazywa się launcher. Android posiada własny launcher, a niemal każdy producent telefonów tworzy też tak zwaną nakładkę, dzięki czemu teoretycznie Samsung i Xiaomi mają to samo oprogramowanie, a jednak zachowuje się ono inaczej i inaczej wygląda. Telefony dla seniorów posiadają specjalną wersję takiego launchera, która zamiast całej masy ikonek i możliwości, pokazuje nam tylko w wersji XXL najważniejsze zadania, jakie senior może chcieć wykonać. Zazwyczaj jest to oczywiście zadzwonienie pod jeden z ulubionych numerów czy zrobienie zdjęcia. Takie telefony mogą też pracować w trybie zwykłego smartfona i są szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które panicznie boją się telefonu i po krótkim przyzwyczajeniu się do urządzenia mogą wreszcie zacząć z niego normalnie korzystać.

Klasyczne telefony w wersji smart

Ostatnia z możliwości to klasyczne telefony, które oprócz ekranu dotykowego posiadają jeszcze dawną klawiaturę. Jest to swoista hybryda o ograniczonej użyteczności i z niezbyt dobrą wygodą użytkowania, ale duże powinowactwo z dawnymi telefonami sprawia, że niektórzy seniorzy je sobie cenią. Funkcje typowo smartfonowe, jak przeglądarka internetowa czy aplikacje, są w takich telefonach pochowane i często nie są wykorzystywane, ale są zawsze dostępne w uproszczonej formie.

Previous Łoś przyczyną wypadku
Next Przedsiębiorcy z lubelskiego sięgają po dofinansowanie innowacyjnych projektów z Funduszy Europejskich.

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

DOSTAŁ W TWARZ ZA ZWRÓCENIE UWAGI NA BRAK KULTURY

Niefortunnie dla 54-latka zakończyła się przejażdżka miejskim autobusem. Mężczyzna zwrócił uwagę nastoletnim chłopcom, którzy podczas wysiadania pasażerów na jednym z przystanków w centrum miasta na siłę chcieli wsiąść nie ustępując

Wiadomości 0 Comments

LUBLIN KTO WIDZIAŁ ZAGINIONĄ AGATĘ KASIURA?

Policjanci z komisariatu w Bełżycach poszukują zaginionej Agaty Kasiura. 20-latka 18 sierpnia miała wyjechać na zakupy do jednej z lubelskich galerii handlowych. Do chwili obecnej, dziewczyna nie wróciła do domu

Wiadomości 0 Comments

Rozszczelniona butla z chlorem

Wczoraj świdniccy policjanci brali udział w zabezpieczaniu terenu akcji Straży Pożarnej, która podejmowała czynności w związku z rozszczelnieniem butli z chlorem. Do zdarzenia doszło przy ul. Fabrycznej na terenie obiektów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź