Jak działają klucze dynamometryczne?

Jak działają klucze dynamometryczne?

Praca z prostymi połączeniami śrubowymi wydaje się nieunikniona nie tylko w warsztacie, ale i w domu. Podczas dokręcania śruby zwykle w takich wypadkach bazujemy przede wszystkim na własnym wyczuciu oraz doświadczeniu, jeśli je posiadamy. Niestety, bardzo często konsekwencją takiego stanu rzeczy jest śruba przykręcona za mocno, co może doprowadzić do jej uszkodzenia. Jeśli nie chcemy doprowadzić do awarii, warto zastanowić się nad tym, czy w naszej skrzynce z narzędziami nie powinien znaleźć się klucz dynamometryczny.

Klucz dynamometryczny i jego specyfika

Klucz dynamometryczne to wyjątkowo popularne narzędzie znajdujące zastosowanie tak podczas dokręcania, jak i odkręcania połączeń śrubowych. Pozwala na dokonywanie tego z jednoznacznie określoną siła znaną też jako moment. Klucz umożliwia dokładny wybór oraz dostosowanie momentu, co sprawia, że można ściśle przestrzegać specyfikacji producenta. Poleca się go szczególnie tam, gdzie dochodzi do połączenia części aluminiowych, choć sprawdza się znakomicie także tam, gdzie należy połączyć aluminium i stal. Mówiąc o samym działaniu klucza dynamometrycznego warto przypomnieć sobie o prawie Hooka. Opracowano je w osiemnastym wieku i od tego czasu wiemy, że ciało odkształca się pod wpływem siły, która na nie działa w stopniu wprost proporcjonalnym do jej wartości. Za określenie wspomnianej siły odpowiada w naszym przypadku właśnie klucz dynamometryczny. Odpowiednie momenty zwykle są podane w tabelach, których można szukać przede wszystkim u producentów konkretnych narzędzi. Oczywiście, nie zawsze są takie same, a wśród czynników, które mają na nie wpływ wymienia się, między innymi, rozmiar śruby oraz materiału, z jakiego jest ona wykonana. Klucz dynamometryczny w jego klasycznym wydaniu posiada sprężynę. Ta napina się podczas dostosowywania siły wkręcania. Umożliwia ustalenie, jak ma wyglądać odpowiednia siła napinająca. Ważnym elementem klucza jest także zapadka. To właśnie ona stanowi blokadę dla klucza, gdy osiągnięta jest siła niezbędna do dokręcenia danego elementu.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Klucz dynamometryczny to narzędzie o szerokim wachlarzu zastosowań, nic więc dziwnego, że obecnie w sprzedaży możemy znaleźć przynajmniej kilka jego typów. Jednym z najbardziej klasycznych okazuje się być klucz dynamometryczny wskazówkowi. To proste rozwiązanie charakteryzujące się tym, że powyżej jego raczki znajduje się specjalna wskazówka z podziałką w wartościach momentu. Gdy podczas dokręcania śruba stawia opór, wskaźnik zaczyna się wycofywać. Pozwala to na szybkie sprawdzenie na skali, jaka jest aktualna siła, z jaką śruba jest dokręcana. Nie brakuje modeli z systemem, który blokuje klucz w pewnym momencie skutecznie uniemożliwiając jego dalsze dokręcanie. Rozwiązanie to jest cenione nie tylko z uwagi na niezawodność, ale i na niską cenę, jaka je charakteryzuje. Popularnym typem jest też klucz dynamometryczny mechaniczny i to właśnie go, w pierwszej kolejności, możemy spotkać w warsztatach różnego rodzaju. Jest on też dobrze znany jako tak zwany klucz klikowy.

http://kalibracja.net.pl/sprzet/co-to-sa-klucze-dynamometryczne-i-ich-rodzaje/hpr_llby

Previous Dotacje unijne - województwo lubelskie
Next Doradztwo chemiczne

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Średnio co trzeci pojazd jest przeciążony

Inspekcja Transportu Drogowego jest w stanie skontrolować wagę tylko niewielkiego odsetka pojazdów, a z badań wynika, że nawet co trzeci pojazd poruszający się po polskich drogach jest przeciążony. Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała właśnie

Motoryzacja 0 Comments

Limuzyna potrzebna od zaraz, czyli wynajem krótkoterminowy aut premium

Jeśli chodzi o wynajem krótkotrwały samochodów najczęściej korzystamy z tego w sytuacjach nagłych, gdy mamy nagle konieczność transportowania większej ilości osób bądź też w momencie, gdy jest awaria albo wypadek.

Motoryzacja 0 Comments

Jak często wymieniać filtr powietrza w samochodzie

Filtr powietrza to część, bez której normalna praca silnika jest niemożliwa. Ze względu na charakter pracy, często zatyka się, co oznacza, że wymaga regularnej wymiany. W przeciwnym razie ryzykujesz zapłacenie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź