Druk plakatów

Druk plakatów

    Plakaty są wszędobylskie i chociaż nasza aktywność w coraz większej mierze przesuwa się na wszystkich polach do Internetu, to cały czas otaczamy się ogromną ilością plakatów najróżniejszego rodzaju. Jest to narzędzie reklamy wizualnej, jest to dekoracja w naszych domach i biurach, jest to też informacja. Plakaty mogą mieć bardzo różną formę, a ich jakość wizualna potrafi być wręcz zjawiskowa lub po prostu użytkowa. Dokładny efekt, jaki uzyskujemy, zależny jest od wykorzystywanej techniki drukowania. Tych jest kilka, z czego w praktyce zazwyczaj wykorzystuje się jedną z trzech podstawowych metod. Wybór konkretnej metody drukowania plakatów zależy zawsze od ilości kopii, jakie chcemy uzyskać oraz od jakości docelowej. Dostępne techniki to:

  • Druk offsetowy;
  • Sitodruk;
  • Druk cyfrowy.

Druk offsetowy

Techniką druku, którą można określić jako klasyczną dla działających obecnie drukarni, jest druk offsetowy. Jest to rodzaj druku, który pozwala na tanie wykonywanie ogromnej ilości odbitek plakatu i ważne jest tylko to, by wszystkie one były identyczne. Główną zaletą tego procesu jest niski koszt produkcji każdej kolejnej odbitki, a jego piętą achillesową jest złożoność procesu przygotowania maszyn do wydruku. Koszty w tym procesie generuje przede wszystkim przygotowanie specjalnych płyt i klisz, które służą potem do ekspresowej produkcji plakatów.

Nawet w przypadku dużego i kolorowego plakatu koszt jednej kopii nie przekracza kilkunastu groszy. Do tego jednak należy doliczyć koszty przygotowania całego przedsięwzięcia. Trzeba mieć też na uwadze, że druk offsetowy jest drukiem nie posiadającym żadnych dodatkowych zabezpieczeń.

Sitodruk

Sitodruk to technika zbliżona do offsetu, która podobnie jak poprzedniczka sprawdza się tym lepiej, im większy nakład jest do wydrukowania. Drukowanie przebiega poprzez nakładanie na papier specjalnych siateczek odbijających wydruk. W tym wypadku istnieje możliwość odpowiedniego zabezpieczenia wydruku, co jednak podnosi koszty przedsięwzięcia i dlatego, uwzględniając też koszty przygotowania wydruku, nie stosuje się tej techniki do małych nakładów.

Offset to rozwiązanie idealnie sprawdzające się do plakatów eksponowanych wewnątrz pomieszczeń, a sitodruk raczej używany jest na zewnątrz.

Druk laserowy

Nowoczesna technika druku, którą stosuje się obecnie coraz częściej, to druk cyfrowy. Zdecydowanie największą zaletą techniki jest to, że nie trzeba przygotowywać złożonych mechanizmów odbijania kopii, co oznacza, że jeśli chcemy mieć każdy plakat w innym rozmiarze, nie ma to większego znaczenia dla kosztów całego przedsięwzięcia. Wymagana będzie oczywiście odrobina pracy ludzkiej do przekształcenia pliku wsadowego, ale sama maszyna nie musi być w żaden sposób modyfikowana dla zmiany koloru czy pojedynczych elementów grafiki, na przykład poprzez zmianę numeracji na każdym plakacie.

Druk cyfrowy może być stosowany do drukowania bardzo małych nakładów lub nakładów zmiennych, co w zasadzie nie jest realnie wykonalne ze względu na koszty produkcji w innych metodach wydruku.

Previous Przedsiębiorcy z lubelskiego sięgają po dofinansowanie innowacyjnych projektów z Funduszy Europejskich.
Next Papier ksero

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

NIELEGALNY TOWAR W MAZDZIE

Ponad 600 paczek papierosów bez akcyzy ujawnili podczas rutynowej kontroli janowscy policjanci. Nielegalny towar przewoził w pojeździe marki Mazda 53-letni mieszkaniec powiatu kraśnickiego. Teraz mężczyzna odpowie przed Sądem, grozi mu

Wiadomości 0 Comments

Zatrzymani ze wewnątrzwspólnotowy przemyt narkotyków

Policjanci z KMP w Lublinie zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zatrzymali dwóch 37-latków, którzy odpowiedzą za przemyt narkotyków. W trakcie kontroli samochodu, którym podróżowali, policyjny pies przeszkolony do tropienia narkotyków

Wiadomości 0 Comments

WYPRZEDZAŁ NA SKRZYŻOWANIU, DOPROWADZIŁ DO KOLIZJI

Do zderzenia ciągnika siodłowego i osobówki doszło wczoraj na drodze K-48 w gminie Ułęż. Doświadczony kierowca pojazdu marki Scania z powiatu brodnickiego naruszył przepisy ruchu drogowego i podjął ryzykowny manewr

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź