Druk niestandardowy: Wybór atramentów

Druk niestandardowy: Wybór atramentów

Więc, jesteście gotowi iść do prasy. Zaprojektowałeś swoją książkę do druku, plakat lub broszurę i wybrałeś swój papier. A co z tuszem? Każdy atrament wystarczy. Prawda? Nie na dłuższą metę. Masz więcej opcji niż możesz sobie wyobrazić.

Tusz do obrazów pełnokolorowych

W latach 90-tych, kiedy byłem dyrektorem artystycznym, dopiero podczas inspekcji prasowej nauczyłem się dwóch rzeczy na temat druku w kolorze procesowym.

(W tamtych czasach, w przypadku projektów krytycznych pod względem kolorystycznym, pomocne było przebywanie na prasie do drukowania różnych podpisów prasowych, tylko po to, aby upewnić się, że wszystko jest prawidłowe. Znacznie lepiej wyłapać poważne błędy na prasie niż po dostawie).

Dowiedziałem się, że komercyjni dostawcy farb drukarskich mogą dostosować proces produkcji do własnych potrzeb. Oznacza to, że kolory cyjan, magenta, żółty i czarny niekoniecznie są kolorami absolutnymi. Jedna konkretna drukarnia, z którą pracowałem, dodawała pewną ilość tuszu fluorescencyjnego do niektórych kolorów procesowych i w ten sposób tworzyła pewne elementy na drukowanym obrazie „pop”. Na przykład, jeśli zdjęcie zawierało żółte kwiaty, odrobina fluorescencyjnej żółci sprawiłaby, że obraz byłby jeszcze bardziej dramatyczny. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, przedyskutuj z drukarką atramenty fluorescencyjne.

Inną rzeczą, której się nauczyłem, było to, że może być więcej niż cztery kolory w procesie tłoczenia kolorów. Normalnie używałbyś przezroczystych wersji tylko cyjanu, magenty, żółtego i czarnego. Dzięki nim można było stworzyć wszystkie kolory w pełnym kolorze. Jednak już w latach 90-tych nauczyłem się, że można dodać pomarańczowy i zielony (prawdopodobnie przezroczysty), aby stworzyć tzw. druk heksachromatyczny. Przyznano, że zamiast produkować półtony z czterema ekranowanymi płytami (wtedy najpierw produkowano negatywy, a potem z negatywów), można było rozdzielić kolorowe obrazy na sześć kolorów z sześcioma negatywami, aby stworzyć sześć płyt. Następnie można by wydrukować zadanie na sześcio-jednostkowej (a nie czterojednostkowej) maszynie offsetowej.

Podobny proces obejmował „płytki dotykowe” lub „płytki do całowania”. Były to dodatkowe płytki używane do podkreślenia koloru w obrazie. Na przykład, dodając piątą jednostkę prasową z płytką do całowania o odcieniu purpurowego PMS, można zwiększyć intensywność zdjęcia fioletowych kwiatów.

Była to kosztowna propozycja, ale przyniosła spektakularne rezultaty. Co ciekawe, prasy cyfrowe (w szczególności drukarki atramentowe) mogą teraz osiągnąć te same rezultaty tylko poprzez dodanie do urządzeń większej ilości zbiorników z atramentem.

Co to wszystko robi, w istocie, jest rozszerzenie gamy kolorów, liczba kolorów druku offsetowego, lub druku cyfrowego, może produkować. Jeśli przeczytałeś moje wcześniejsze wpisy na blogu dotyczące różnicy między kolorem produkowanym na monitorze komputera a kolorem produkowanym w prasie, zrozumiesz. Kolor produkowany na monitorze komputerowym jest tworzony za pomocą czerwonego, zielonego i niebieskiego światła. Wszechświat odrębnych kolorów odtwarzanych w ten sposób jest znacznie większy niż liczba odrębnych kolorów odtwarzanych za pomocą atramentu offsetowego, tuszu atramentowego lub tonera.

Kolory wytwarzane w druku cyfrowym lub offsetowym nie są tworzone przy użyciu światła czerwonego, zielonego i niebieskiego, lecz przy użyciu cyjanu, magenty, żółtego i czarnego tuszu lub tonera. Metoda ta posiada również paletę kolorów. Ale kiedy porównuje się gamę kolorów CMYK z gamą kolorów RGB, CMYK jest znacznie mniejsza. Oznacza to, że można utworzyć wiele kolorów widocznych na monitorze komputera, które nie będą odtwarzane dokładnie podczas drukowania. Będą one „poza gamą”.

To, co robi dodanie kolorów do zestawu atramentowego (zarówno offsetowego, jak i cyfrowego), to rozszerzenie gamy kolorów CMYK, dzięki czemu może ona bardziej zbliżyć się do całkowitej gamy widocznych odcieni. To prawda, niezależnie od tego, czy używasz płytek dotykowych, czy też całujesz płytki, czy też używasz jakiegoś wariantu heksachromu (markowego, ale przypuszczalnie przerwanego procesu – nazywanego również kolorem o wysokiej wierności), a nawet jeśli używasz 10-cio jednostkowej drukarki atramentowej z wieloma wariantami czerni, wieloma wariantami niektórych kolorów procesu, a nawet pomarańczowego, zielonego lub fioletowego.

Porozmawiaj ze swoją drukarką. Zobacz, co on może dla ciebie zrobić. Może być tego warte w przypadku wysoko postawionej pracy przy druku. Pamiętaj, że większość drukarek będzie miała pod ręką tylko jedną lub kilka z tych technologii. Ale na pewno warto o tym porozmawiać. Upewnij się również, że omówisz z niestandardowym dostawcą druku, jak papier, który wybierzesz, wpłynie na reprodukcję kolorów.

Tusze metaliczne

Możesz również dodać metalik do swojego inksetu. Ale uważajcie. Są one wykonane z mieszaniny pyłu metalicznego i lakieru (tj. pigmentu i pojazdu). Pigment nie jest prawdziwym złotem, srebrem, itp. Po prostu na to wygląda. Niestety, atramenty metaliczne mogą matowieć i nie są odporne na ścieranie. To znaczy, że ich kolory mogą się zmieniać, i nie są trwałe. Ale są one dość dramatyczne, więc jeśli Twoja praca jest błyskotliwa, ale nie trwała (może broszura promocyjna), to może być właściwe dla Ciebie.

Jeśli wybierzesz metalikę, pokryj blachę lakierem dla ochrony. Należy również drukować kolory na arkuszu powlekanym, a nie na niepowlekanym. Pozwoli to zachować metaliczny połysk. Należy również rozważyć „podwójne uderzenie” koloru metalicznego, ponieważ farby te mogą być jasne, ale nieco przezroczyste. Dwukrotne wydrukowanie obrazu spowoduje zwiększenie postrzeganej nieprzezroczystości aplikacji farby.

Tusz MICR

Ten akronim oznacza „magnetyczne rozpoznawanie znaków atramentowych”. Za pomocą tego magnetycznego materiału na bazie tonera nadrukowywane są czeki bankowe, a numery banków mogą być następnie automatycznie odczytywane za pomocą oprogramowania do rozpoznawania znaków. Zwykły toner nie będzie działał.

Tusz niewidoczny

Właściwie jest to tylko czysty atrament, ale można za jego pomocą drukować informacje dotyczące bezpieczeństwa. Na przykład, jeśli chcesz zminimalizować ryzyko oszustwa lub fałszerstwa, możesz wydrukować informacje na dokumencie, który jest niewidoczny lub widoczny tylko w pewnym świetle (np. w świetle UV). Niektóre cyfrowe prasy drukarskie oparte na tonerze (takie jak Kodak NexPress) są wyposażone w dodatkowe zespoły drukujące, które mogą być używane do druku atramentami zabezpieczającymi. Jeśli na przykład zajmujesz się produkcją paszportów, możesz uznać te informacje za użyteczne. W przypadku paszportów, światło UV może spowodować, że drukowane elementy dokumentu (wykonane specjalnymi farbami) pojawią się lub znikną.

Tusz zabezpieczający jest również przydatny, jeśli jesteś w branży farmaceutycznej. W przypadku stosowania w opakowaniach produktów farmaceutycznych, farba zabezpieczająca może zapewnić dokładność leku, który zawiera opakowanie i zapobiec chorobie lub śmierci.

Farby zabezpieczające doskonale pasują do technologii druku cyfrowego, ponieważ mogą one korzystać z „jednorazowej” możliwości cyfrowego druku na zamówienie. Bez względu na to, czy drukujesz paszport, czy blistry do nowego leku, istnieje szansa, że będziesz chciał, aby każde opakowanie produktu miało odrębny numer seryjny (co jest idealnym zadaniem dla cyfrowej prasy drukarskiej).

Tusze bezpieczne dla żywności

Jeśli produkujesz opakowania na żywność (powiedzmy składany karton na drobną czekoladę lub nawet pudełko na mrożoną kolację), ważne jest, aby wiedzieć, że Twoje niestandardowe farby drukarskie są „bezpieczne dla żywności”.

Częścią środków ostrożności jest opakowanie wewnętrzne (np. torebka zawierająca krakersy pszenne lub zboża w kartonie zewnętrznym), ale poza tym, farby drukarskie używane do zadrukowania pudełka z krakersami lub plastikowa torebka, w której chleb jest dostarczany, albo kartonowy pojemnik na mrożoną kolację – wszystkie te farby i wszystkie powłoki pokrywające muszą być nietoksyczne.

Czego możesz się nauczyć z tego tekstu

Wybór atramentu nie jest dany. Masz wiele opcji. Jednak niektóre z tych opcji mogą być drogie i nie wszystkie drukarki mogą pracować z tymi wszystkimi atramentami.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę rozwój komercyjnego druku cyfrowego (zarówno atramentowego, jak i tonerowego) w ciągu ostatnich 30 lat, masz teraz wiele możliwości wyboru zarówno w zakresie druku statycznego (wszystkie obrazy są takie same), jak i druku danych zmiennych (wszystkie obrazy są różne, np. numery bezpieczeństwa na opakowaniach farmaceutycznych). Jeśli drukujesz coś niestandardowego (nawet coś w rodzaju produktu do zdrapywania lub produktu z atramentami o zapachu jedzenia lub perfum, lub kuponów loteryjnych z atramentami do zdrapywania), specjalistyczne atramenty mogą być po prostu tym, czego potrzebujesz.

Więcej na http://drukujwkrakowie.eu/

Previous Trzy najlepsze telewizory dla graczy
Next Narzędzia do naprawy samochodu?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Jak szybko wysłać paczkę do Anglii?

Przyjmowanie przesyłek do Wielkiej Brytanii to obecnie codzienność placówek pocztowych i firm kurierskich. Ile czasu nasza paczka może podróżować do Anglii, od czego to zależy i jak można maksymalnie termin wysyłki

Strefa Biznesu 0 Comments

Firmy szukają oszczędności. Zamiast zwalniać, będą zmieniać procesy zakupowe

Spadające bezrobocie, podwyżki płac i narastające problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników sprawiają, że w Polsce kształtuje się rynek pracownika. Przedsiębiorstwa nie mogą optymalizować kosztów związanych z zatrudnieniem, dlatego muszą szukać oszczędności gdzie indziej. Duży potencjał

Strefa Biznesu 0 Comments

Materiały biurowe

Materiały biurowe mocno wkroczyły w życie prawie każdej współczesnej osoby. Bez nich po prostu nie można pracować w biurze, ale także w zwykłym życiu codziennym. Ołówki, papier, zeszyty, zeszyty, długopisy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź