Czym charakteryzuje się zakupoholizm

Czym charakteryzuje się zakupoholizm

Czy twoją ulubioną rozrywką jest wycieczka do centrum handlowego? Czy koszty karty kredytowej są regularnie wyższe niż się spodziewałeś? Być może to niekontrolowane pragnienie kupowania.

Nowa choroba

We współczesnym społeczeństwie obserwuje się znaczny wzrost zakupów wśród młodzieży. Po raz pierwszy psychologowie w XX wieku dyskutowali o zakupoholizmie jako chorobie. Powstał w warunkach konsumpcji materialnej w amerykańskim społeczeństwie i rozprzestrzenił się szeroko po całym świecie, propagując stereotypy sukcesu, harmonii i szczęśliwego życia, uzależnione tylko od zakupów, narzucone przez media. We Włoszech, Hiszpanii i Szkocji około 50% młodych dziewcząt popadło w uzależnienie „sklepowe”. Według psychiatrów 10% światowej populacji cierpi na zakupoholizm. Liczba ta ma tendencję do szybkiego wzrostu, jak nowoczesne technologie znacznie ułatwiają proces zakupów. Zakupoholizm jest formą niechemicznego uzależnienia, któremu towarzyszy maniakalna zależność od zakupu nowych przedmiotów w celu zaspokojenia ich potrzeb, może mieć podobne objawy z innymi zależnościami. Uzależnienia powstają w wyniku sekwencyjnego naprzemiennego występowania pewnych stanów psychicznych, gdy silne doświadczenie, takie jak ból emocjonalny, samotność, zostaje zastąpione przeciwnymi, tj. pozytywne uczucia, a tym samym uzależniony pamięta proces nabywania tej metody występowania stanu pozytywnego. Ponieważ zakupoholizm jest uzależnieniem, kupowanie rzeczy jest pretekstem do poczucia szczęścia lub przywiązania. Na rozwój zakupoholizmu wpływają stereotypy, które powstały we wczesnym dzieciństwie. Uczucia, których doświadczyły dzieci podczas przyjmowania prezentów lub zakupów, zostały przez nich dobrze zapamiętane, tworząc przywiązanie, tj. silna emocjonalna fiksacja po otrzymaniu „upragnionej nagrody” w sklepie.

Kiedy powinniśmy się leczyć?

Różnica między zakupoholizmem a zwyczajnym kupowaniem produktów polega na tym, czy kontrolujesz swoje hobby. Zakupoholizm w postaci ostrej charakteryzuje się kompulsywnym kupowaniem czegokolwiek i wszystkiego. Najczęściej zakupoholizm dotyka przedstawicieli pięknej połowy ludzkości. Uzależnienie od zakupów pojawia się w wyniku depresji, niskiej samooceny, braku uwagi ze strony partnera i innych niekorzystnych czynników społecznych. Samotność we wszystkich jej przejawach jest głównym impulsem do rozwoju choroby. Zakupy dają kobiecie fałszywe poczucie kontroli nad swoim życiem, pomagają pozbyć się uciążliwych myśli i niepokoju oraz sprzyjają rozwojowi adrenaliny i pozytywnych emocji. Niebezpieczeństwo polega na tym, że uzależnieni przyzwyczajają się do odbierania pozytywnych emocji tylko w sklepie, w trakcie dokonywania zakupu. To zamienia zakupy z rutyny w uzależnienie. Twój niepokój powinny wywołać następujące sygnały:

Zaczynasz odwiedzać centra handlowe bez konkretnego celu, właśnie tak.

Twój nastrój poprawia się tylko w sklepach odzieżowych, w innych miejscach (w domu, w biurze), przeważnie odczuwasz apatię.

Często czujesz się zniechęcony, ciągle niezadowolony z siebie.

Aby pozbyć się stresu po jakimkolwiek konflikcie lub sytuacji nerwowej (z partnerem, krewnymi lub kolegami) możesz się uspokoić, idąc do sklepu na zakupy.

Masz wiele rzeczy, z których niektóre są nadal rozpakowane, ale nadal idziesz na zakupy i coś kupujesz.

Ciągle chcesz coś kupić, i to nie ma znaczenia, co.

W takim przypadku nadszedł czas, aby zasięgnąć porady specjalisty, który może pomóc przejąć kontrolę nad pasją zakupową. Przyda się również terapia grupowa, na przykład wizyta w klubie anonimowych zakupoholików. Najważniejsze, aby nie ignorować objawów, one same nie znikną.

Previous Jak zadbać o chromowane elementy samochodu?
Next Multiroom

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – co warto wiedzieć?

Trądzik to zmora większości młodych ludzi. Część osób przechodzi przez ten okres względnie bezboleśnie, choć zdarzają się przypadki, że następstwem trądziku są zmiany skórne. W takich przypadkach pomóc może laserowe

Life&Style 0 Comments

Aloes do picia – cenne składniki mineralne dla naszego organizmu

Aloes to rodzina, należąca do sukulentów, która naturalnie występuje w suchym klimacie, jednak może być uprawiany również w Polsce, jednak trzeba się liczyć z tym, że osiągać będzie nawet kilka

Life&Style 0 Comments

Na mięśniaki macicy cierpi połowa kobiet między 35 a 45 rokiem życia

Wbrew powszechnym opiniom mięśniaki macicy to choroba dotykająca także kobiety w wieku rozrodczym. Szacuje się, że cierpi na nią 50–60 proc. kobiet między 35 a 45 rokiem życia. Choroba ta może

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź