5 Przykładów udanych innowacji w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi (HR)

5 Przykładów udanych innowacji w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi (HR)

Wiele mówi się o innowacjach w dziedzinie HR. W końcu większość istniejących systemów i procesów HR ma na celu wprowadzenie innowacji. W związku z tym, istnieje wiele przykładów funkcji HR, które zostały (częściowo) z powodzeniem wprowadzone w życie.

Czym jest innowacyjność w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi?

Innowacyjność w dziedzinie zasobów ludzkich to wdrażanie nowych pomysłów, metod i technologii, aby lepiej sprostać ciągle zmieniającym się wymaganiom organizacji i jej pracowników. Chodzi o przewidywanie przyszłych potrzeb i okoliczności, a nie tylko o znalezienie odpowiedzi na zmieniającą się obecnie sytuację.

W tym artykule podkreślamy 5 przykładów udanych innowacji w dziedzinie HR.

 1. Innowacje rekrutacyjne

Dobra rekrutacja jest niezbędna dla sukcesu każdej organizacji. Być może właśnie dlatego w tej części HR widzimy – wiele – innowacyjnych technologii. Dla każdej części lejka rekrutacyjnego istnieje rozwiązanie:

 • Ogłoszenia o pracę

Jeśli chodzi o innowacje w zakresie zasobów ludzkich, ogłoszenia o pracę nie są prawdopodobnie pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy. Technologia rozszerzonego pisania pozwala teraz przewidzieć, czy ogłoszenie o pracę (lub inny rodzaj tekstu), który piszesz, przyniesie Ci pożądany rezultat.

Aby móc przewidzieć, czy ogłoszenie o pracę skierowane do określonego rodzaju kandydata spodoba się temu rodzajowi kandydata, technologia ta wykorzystuje uczenie maszynowe i analitykę predykcyjną.

Na przykład, jeśli chcesz się upewnić, że Twoje ogłoszenie o pracę nie wyłączy kandydatek, użycie technologii rozszerzonego pisania może pomóc zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie pożądanego rezultatu.

 • Pozyskiwanie

Programowe ogłoszenie o pracę jest czymś, co jest rozdmuchane na HR z marketingu (jak wiele innych rzeczy). Jest to automatyczne i ukierunkowane umieszczanie ogłoszeń o pracę.

Rekrutujący mogą dokładnie określić, jakich cech, umiejętności i danych demograficznych poszukują w kandydacie. Oprogramowanie dba o to, aby ogłoszenie o pracę zostało pokazane właściwym osobom, na odpowiedniej platformie i we właściwym czasie.

Innowacja polega między innymi na tym, że osoby rekrutujące i zatrudniające menedżerów nie muszą już ręcznie wybierać tablic ogłoszeń o pracę (lub platform mediów społecznościowych) i zamieszczać ogłoszeń o pracę. Zwiększa to również znacznie zasięg działania rekruterów.

 • Chatboty

Trudno nie wspomnieć o chatbotach w artykule o innowacjach w HR. Podczas gdy chatbot jest niczym innym jak oprogramowaniem – czasami zasilanym sztuczną inteligencją – może on zająć się wieloma zadaniami. Pomyśl na przykład o pozyskiwaniu i sprawdzaniu kandydatów. Wiele chatbotów posiada również możliwości przetwarzania języka naturalnego (NLP), dzięki czemu mogą „zrozumieć” język ludzki.

Chociaż możesz myśleć, że korzystanie z czatu ma negatywny wpływ na doświadczenie kandydata, to jednak może on być prawdziwym impulsem dla Twojego doświadczenia i satysfakcji.

Dlaczego? Cóż, ponieważ chatbot zawsze jest w pracy, na przykład. Podczas gdy my wracamy do domu wieczorem i w weekendy, chatbot jest w stanie odpowiedzieć na pytania kandydatów dosłownie w każdej chwili.

 • Preselekcja

Technologia preselekcji pozwala organizacjom na selektywne zatrudnianie i wprowadzanie na pokład osób, które wnoszą pozytywną wartość. W związku z tym, selektywne zatrudnianie jest najlepszą praktyką w zakresie HR, która może zwiększyć zyski firmy. Oprogramowanie do oceny przed zatrudnieniem przebyło długą drogę. Nie trzeba już ręcznie przechodzić przez dziesiątki – czasem nawet tysiące – życiorysów, aby dokonać wstępnej selekcji. Pomyśl na przykład o platformie wielokrotnej oceny zasilanej przez sztuczną inteligencję.

W skrócie: kandydaci przechodzą przez doświadczenie online, które daje im realistyczny podgląd na pracę – i organizację, dla której będą pracować po zatrudnieniu. Podczas gdy kandydaci przechodzą przez oceny, dane są zbierane w oparciu o ich działania i odpowiedzi. Dane te pozwalają algorytmowi na przewidywanie przydatności kandydata do pracy na danym stanowisku.

Rekrutujący mogą wykorzystywać te informacje w oparciu o dane do podejmowania decyzji o zatrudnieniu.

 1. Na pokładzie

Ściśle rzecz biorąc, wejście na pokład można by uznać za część rekrutacji. Ponieważ jednak kandydat musi zostać zatrudniony, aby wejść na pokład, potraktujemy go jako osobny przykład innowacyjności w dziedzinie zasobów ludzkich.

Zbyt często zapomina się o wsiadaniu do samolotu. Co gorsza, jednym z głównych powodów, dla których nowi pracownicy przedwcześnie odchodzą z pracy, jest brak dobrego procesu powitania  na pokładzie firmy.

Na szczęście istnieje technologia HR, która zarządza całym procesem pokładowym. Niektóre rozwiązania przejmują nawet kontrolę, gdy tylko kandydat podpisze umowę. Dzięki temu masz pewność, że Twoi nowi rekruci nie będą mieli poczucia, że są niezauważeni.

Aplikacja pokładowa może zorganizować praktycznie wszystko, co wiąże się z przybyciem nowego pracownika. Od (żmudnej) pracy papierkowej do wprowadzenia kolegów i polityki firmy.

 1. Nauka i rozwój

Innym obszarem, w którym widzimy wiele innowacji w dziedzinie HR jest nauka i rozwój pracowników. Jeśli chcą, organizacje są teraz w stanie zaoferować swoim pracownikom naukę w czasie rzeczywistym na żądanie. Program taki, który jest dostosowany do indywidualnych preferencji każdego pracownika. Oznacza to, że pracownicy mogą uzyskać dostęp do treści na dowolnym urządzeniu i dowiedzieć się o rzeczach, które są zgodne z ich osobistymi celami zawodowymi.

W epoce coraz bardziej zróżnicowanej i mobilnej siły roboczej jest to ważne wydarzenie. Jest to konieczność dla organizacji, które chcą przyciągać i zatrzymywać największe talenty.

 1. Zarządzanie talentami

Kiedy mówimy o zarządzaniu talentami i innowacjach w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi, jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą nam na myśl jest tablica do zarządzania talentami.

Tablica do zarządzania talentami daje osobom rekrutującym i zatrudniającym menedżerów kompleksowy przegląd ich puli talentów. Pozwala im to na komunikowanie się z nimi i pielęgnowanie ich talentów w celu planowania zadań na przyszłość.

Tablica do zarządzania talentami ma 5 głównych funkcji:

 • Raportowanie
 • Zarządzanie wydajnością
 • Zaangażowanie z talentem
 • Naukę i rozwój
 • Potok talentów
 1. Zarządzanie wydajnością

Chociaż w dziedzinie zarządzania wydajnością dzieje się wiele innowacji, dziś skupiamy się na części dotyczącej informacji zwrotnej.

Przebyliśmy długą drogę od tej niezręcznej, corocznej rozmowy podsumowującej. Wiesz, tej z menedżerem, który ledwo wie, co pracownik przed nim robi na co dzień (nawet jeśli zjawisko to nadal istnieje w zbyt wielu organizacjach). Na szczęście, jest wiele firm, które rozumieją znaczenie zarządzania wydajnością i informacji zwrotnej zrobione inaczej.

Na przykład z informacją zwrotną w czasie rzeczywistym.

Dzisiejsza technologia zarządzania wydajnością pozwala organizacjom na to, aby ich pracownicy – i menedżerowie – mogli udzielać i otrzymywać stałe informacje zwrotne. Oprogramowanie śledzi postępy ludzi i daje im cenny wgląd w ich postępy. Dzięki temu menedżerowie mogą w razie potrzeby wspierać swoich pracowników. Tworzy to również kulturę coachingu pomiędzy rówieśnikami.

Innowacje w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi mają kluczowe znaczenie.

Te 5 przykładów to tylko wierzchołek góry lodowej. Dla każdej z wymienionych przez nas funkcji kadrowych istnieje co najmniej kilkanaście innych przykładów innowacji w zakresie HR. Sposób, w jaki pracujemy – w najszerszym tego słowa znaczeniu – szybko się zmienia: od rodzaju pracy, jaką mamy, po miejsca, z których pracujemy, a nawet sposób, w jaki otrzymujemy wynagrodzenie (pomyślmy o kryptowalutach). Tak więc, podczas gdy przyjęcie technologii HR przez organizacje może być opóźnione, potrzeba innowacji w dziedzinie HR jest oczywista.

Po więcej ciekawostek oraz wiedzy ze świata HR wejdź na stronę https://agencjahrkrakow.pl/

Previous Jak odblokować swój smartfon?
Next Najlepsze telefony 2020 roku - ranking

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Pociągi mają jeździć coraz szybciej

Pociągi będą jeździć coraz szybciej, ale za to po mniejszej ilości linii. PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że w 2012 r. wzrosła średnia prędkość na 1400 km tras, ale równocześnie planują czasowe

Strefa Biznesu 0 Comments

Papier ksero

Papier ksero może wydawać się wyjątkowo nieskomplikowanym produktem, z którego na co dzień korzysta się w ilościach hurtowych. Okazuje się jednak, że w praktyce jest to bardzo zróżnicowane narzędzie i

Strefa Biznesu 0 Comments

Drobne artykuły biurowe – jakich nie może zabraknąć?

W tej chwili istnieje duże zapotrzebowanie na przeróżne artykuły biurowe. Są to bowiem elementy, które z jednej strony uznawane są za raczej mało ważne, ale z drugiej dopiero gdy ich

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź